Předmětem umělecko-řemeslné obnovy je mozaiková výzdoba interiéru bývalé kavárny Roland, která se nachází v přízemí secesní budovy bývalého paláce Uherské eskontní a směnárenské banky na Hlavním náměstí v Bratislavě.
Jedná se o dvacet šest samostatných mozaikových obrazů z barevného tabulového skla osazeného do sádrového lože. Mozaiky pocházejí s největší pravděpodobností z doby vzniku budovy v roce 1911.
Přízemní část budovy s kavárnou a fasáda objektu byla v listopadu 2018 zasažena požárem. V rámci celkové obnovy poškozených částí budovy proběhl v březnu-dubnu 2019 restaurátorský průzkum, jehož cílem bylo především důsledné zmapování typů a rozsahu poškození u všech mozaikových panelů a posouzení stavu jejich dochování.
V rámci realizovaného průzkumu bylo provedeno také nutné zajištění všech mozaikových panelů ochrannými přelepy, aby v důsledku již probíhajících sanačních prací v prostoru vyhořelé kavárny nedošlo k jejich dalšímu poškození a nenávratným ztrátám.
Posléze byly mozaiky demontovány a v únoru 2020 byly převezeny do ateliéru na ul. Škroupova 957 v Hradci Králové, kde byla realizována jejich obnova.
Skleněné mozaiky pocházejí z přízemí „velkého sálu“ budovy bývalé Uherské eskontní a směnárenské banky. Mozaikovou výzdobu sálu tvořilo celkem dvacet šest samostatných obdélných figurálních motivů o velikosti cca 146 x 45 cm. Dvacet čtyři mozaikových panelů bylo umístěno na dvou/třech/čtyřech stranách pilířů a pilastrů čtvercového průřezu vymezujících hlavní prostor sálu, ve výšce cca 2,5 m nad zemí. Dvě zbývající mozaiky byly umístěny ve stejné výškové úrovni na severozápadní stěně místnosti.
Mozaiky, provedené v secesním stylu, byly s největší pravděpodobností součástí výzdoby velkého sálu již od roku 1911. Právě tento rok je uváděn autory památkového průzkumu z roku 1995 jako datace výstavby nové bankovní budovy (tehdejšího paláce Uherské eskontní a směnárenské banky). Ta nahradila stávající jednopatrový dům, který v roce 1893 koupila Směnárenská a odpočtová banka, aby si ho upravila pro svoje potřeby.
Dle stejného zdroje byla stavba nové bankovní budovy společným dílem maďarských architektů, Alberta Kálmána Körössyho a Géziho Kiise. Autor návrhů mozaikové výzdoby a její tvůrce je však neznámý.
Po druhé světové válce přestal sloužit objekt jako banka a byl využíván pro obchodní, administrativní a bytové účely. Přízemní bankovní hala sloužila od této doby až do začátku 90. let 20. století jako prodejna.
Následně byl prostor pronajatý kavárně Roland a byl tak využíván až do požáru v roce 2018. V současné době patří celá budova pojišťovně Kooperativa, jež jednotlivé prostory pronajímá různým subjektům. V prostoru bankovního sálu má momentálně jednu ze svých provozoven řetězec kaváren Mondieu.